RITUEL DE BEAUTE Siyah Nokta Temizleme Bandı

Resim
Olumsuz hava koşulları, kötü beslenme alışkanlıkları, cilt bakımına yeteri kadar önem gösterilmemesi, yanlış cilt bakım ürünleri kullanılması ya da genetik yatkınlık gibi nedenlerden dolayı birçoğumuz siyah nokta oluşumuna ne yazık ki maruz kalıyoruz. Ciltten salgılanan fazla yağ ile cilt yüzeyindeki tozun ve kirin birleşmesi ile oluşan siyah noktalar, önlem almadığımız takdirde daha ciltte daha geniş alanlara yayılarak hem akne gibi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Sağlık sorunlarına sebep olmanın yanı sıra estetik açıdan da bizi rahatsız eden komedonları evlerimizde çeşitli yöntemler ile kolayca kontrol altına alabilmemiz aslında mümkün. 
Benim en sık kullandığım yöntemlerden biri siyah nokta çıkarıcı bantlar. Hem pratiklik açısından hem de kısa vaadede ve dakikalar içinde burun bölgemdeki siyah nokta sorunumdan kurtardıkları için sıklıkla bantları tercih ediyorum. Dediğim gibi  bu bantlar sadece kısa bir süre için etkili; ama işimizi görüyor mu? KESİNLİKLE EVET!

►KANTARON YAĞI YAPIMI◄

Bugün ilk defa denediğim, kantaron yağı yapımını sizlerle de paylaşmak istedim.:)
Kantaron yağının birçok derde deva olduğunu yaklaşık bir yıl önce öğrenmiştim. Antiseptik özelliğinden dolayı yaralarda, yanıklarda kullanılıyormuş ve iltihap önleyici özelliğe de sahipmiş. Ayrıca hücreleri hızla yenilediği için vücuttaki izleri geçirmede veya hafifletmede kullanılıyormuş.
Ben sivilce ve izleri için kullanacağım.:)
Yararları hakkındaki daha detaylı bilgiyi, bu konuyla ilgili çeşitli kaynaklardan elde edebilirisiniz.


Kantaron bitkisi, sarı renkli küçük çiçeklerden oluşan, dağlık alanlara yakın, kent dışında yetişen bir bitki. Detaylı bilgi için TIKLAYIN :)
İlk bahar-yaz mevsiminde, yaklaşık bu zamanlarda toplanıyor. Ben bir tanıdık vasıtasıyla bu bitkiye ulaşabildim.
Bu yağ iki farklı şekilde yapılıyor ve birisi haricen* birisi içilerek** kullanılabiliyor. Ben bugün ikisini de yapmaya çalıştım.
MALZEMELER
-Sarı kantaron bitkisi
-Halis zeytinyağı
-Cam şişe

YAPILIŞI
Bitkinin çiçekli kısımlarını koparıyorsunuz ve cam şişenin içine çiçekleri atıyorsunuz. Çiçeklerin üzerini örtecek miktarda zeytinyağı ekliyorsunuz.
                
3-5 gün mayalanma süresiymiş, bu nedenle ağzını açık bırakıyoruz. Daha sonra ağzını kapatıyoruz ve arada bir sallayarak güneşte veya gölgede bir ay kadar bekletiyoruz. Bekleme süresi sona erince çiçekleri iyice sıkarak süzüyoruz ve yeniden şişeye dolduruyoruz.

*haricen kullanılmak için yapılan kantaron yağı güneşte bekletilerek yapılmakta ve koyu kızıl bir renk almaktadır.
**içilerek kullanılan kantaron yağı ise, gölgede bekletilerek yapılmaktadır.

Şimdi bekleme sürecine girdim, bir ay sonra bakalım sonuç ne olacak? :)

HOŞÇAKALIN...

Yorumlar

 1. Bu tür kendin yap işlerini çok seviyorum, içeriğini bildiğin bir şey kullanmış oluyorsun :) Kendi yağını yapmakla çok iyi yapmışsın gerçekten. Sonucu merakla bekliyorum! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynı şekilde düşünüyorum :) Artık aktarlarda satılanlara bile güven yok...
   Umarım doğru sonuca ulaşırım ve burada yazarım:)

   Sil

Yorum Gönder

Teşekkürler...

Bu blogdaki popüler yayınlar